الگوی انتخاب بلندگو برای مساجد و هیئت ها


در سیستم صدای مساجد و یا در مورد هر سیستم PA، بلندگوها مهمترین نقش را ایفا می کنند. بسته به نوع مسجد چه از لحاظ گنجایش افراد و چه از لحاظ نوع طراحی و معماری آن می توانید از انواع بلندگوها متناسب با نیازتان انتخاب نمایید.
این یک قاعده کلی است که هر چه مسجد بزرگ تر باشد ، بلندگوها نیز به همان مرتبه بزرگتر و توان بیشتری دارند .
شما می توانید بلندگو بزرگتری (حداکثر ۱۲ اینچ) یا بلندگوهای کوچک بیشتری مانند ۶ ، ۸ ، ۱۰ اینچ برای مسجدتان نصب نمایید .اندازه و کیفیت تیوتر مهمتر است . هر تیوتر خوب بین ۱.۵ تا ۳.۴ می باشد . به غیر از اندازه، صدای بلندگو بسیار مهم است . ما تقریبا همه مدل های بلندگو مورد استفاده را از, Electro Voice Zico ، Makie، Bose، QSC، JBL، Samson، Proel، Yamaha، Behringer، Community، Tannoy و غیره مقایسه کرده ایم.
در اینجا صدا مهمترین فاکتور می باشد ، قیمت آنها از ۱۰۰ دلار تا ۱۰،۰۰۰ دلار نیز می رسد .
بنابراین بسته به اینکه مکان شما چقدر بزرگ است و چقدر می خواهید در سیستم صدا هزینه کنید، انتخاب متفاوت است.
چه تعداد بلندگو در مسجد نیاز داریم ؟
برای هر نفر تقریبا کمتر از یک وات نیاز است . سازهای آکوستیک و نوازندگان انفرادی نیاز به حدود ۳ وات برای هر نفر دارند . ما چیزی بین این دو نیاز داریم . معمولا ما همان ۳ وات را در نظر می گیریم زیرا افراد در سطوح صف نماز به یکدیگر تقریبا چسبیده و در کنار هم هستند ، ولی وقتی که افراد به راحتی روی صندلی ها نشسته اند، نیاز به قدرت کمتری برای هر فرد می باشد .
این نکته را در نظر داشته باشید که جذب صدا از طریق بدن انسان درصد بالایی دارد و هر چه مسجد شما از لحاظ جمعیت فشرده تر باشد نیاز به توان بلندگوی بالاتری دارید .
در بیشتر مواقع بلندگوهای دیواری عملکرد بهتری نسبت به بلندگوهای سقفی دارند ، در نتیجه انتخاب بلندگوهای دیواری و نصب آنها به اندازه ۸ تا ۱۰ فوت بالاتر از سر انسان ایده جالبی است که از جذب فرکانس و صدا توسط بدن انسان جلوگیری می نماید .
سطح سر و صدای یک اتاق معمولی مسجد با A/C و تجهیزات در حال اجرا در حدود ۴۰ تا ۴۵ دسیبل می باشد ، پس ما باید بلندگو را حداقل ۲۵ دسییل بالاتر از سطح سر و صدای اتاق برای یک کیفیت صدای خوب انتخاب نماییم . ما ۷۰ تا ۷۵ دسی بل به عنوان یک سطح فشار قوی شروع کننده (SPL) در یک مسجد توصیه می کنیم .
هر مسجد سیستم PA خود را در یک SPL خاص اجرا می کند که کاملا با مساجد دیگر متفاوت است. شما باید قدرت / توانایی بلندگو و تقویت کننده (آمپلی) را به اندازه کافی برای بالا بردن صدای انسانی به این سطح اضافه کنید ، به طور مثال برای یک فضای سینما ۸۵ دسیبل کالیبره شده است .
مراحل زیر را دنبال کنید تا میزان توانایی بلندگوی خود را برای مسجدتان مطرح کنید :
۱ . حداکثر تعداد افرادی که در یک زمان خاص در مسجد حضور خواهند داشت. به عنوان مثال نماز عید را محاسبه نمایید (بگذارید ۵۰۰ را بگوئیم)
۲ . قدرت ماکزیمم قدرت باتری ما ۵۰۰ وات در ۳ وات است یعنی چیزی در حدود ۱۵۰۰ وات بلندگو (بلندگو RMS بلندگو یا قدرت مداوم)
۳ . در حال حاضر چه تعداد بلندگو باید دریافت کنم ، خوب، شما می توانید دو بلندگو دریافت کنید که امتیاز RMS 750 وات و یا ده بلندگو که دارای رتبه RMS 150 وات را دارد برگزینید ، البته هر ترکیبی که میخواهید میتوانید انتخاب نمایید . بلندگوهای تعداد زیاد سایر بسیار کوچک کیفیت صدا را تحت تاثیر قرار می دهند ، معمولا بلندگو بزرگتر، کیفیت صدای آن و پاسخ فرکانس بهتری دارد .
۴ . از تقویت کننده ها (آمپلی فایرها) استفاده کنید که به راحنی ۱۵۰۰ وات قدرت بلندگو را به خوبی هدایت می کند که به راختی قدرت را دوبرابر و به اندازه ۳۰۰۰ وات میرساند .

شماره تماس مشاوره تجهیزات صوتی - شرکت زیکو

 

یک یادداشت ویژه :
محصولات و تجهیزات صوتی زیکو ، با توجه به نیاز مشتری و بازار کشور و با استفاده از فناوری روز دنیا و با بهره گیری از طراحی مدرن در تجهیزات صوتی وارد عرصه تجهیزات موسیقی و صوتی کشور شده است ، که بهترین و باکیفیت ترین محصولات را بنابر تقاضای مشتریان ارائه نماید .

 

شماره تماس شرکت : ۳۳۹۵۸۱۹۹ (۰۲۱) – ۳۳۹۳۹۵۰۶ (۰۲۱) – ۳۳۱۱۴۷۲۵ (۰۲۱) – فکس : ۳۶۶۱۷۵۰۲ (۰۲۱)
وبسایت شرکت زیکو
کانال تلگرام شرکت زیکو
 
کانال اینستاگرام شرکت زیکو

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *