هنگامی که گالیله در ابتدا تلسکوپ را در دهه 1600 معرفی کرد، اخترشناسان توانایی دیدن بخش هایی از جهان که به چشم غیر مسلح قابل مشاهده نبود را پیدا کردند . این دستاورد به عنوان تلسکوپ پیشرفته منجر به قرن ها کشف شد ، آنها در معرض سیارات جدید، کهکشان ها و حتی یک نگاه اجمالی از جهان بسیار نزدیک قرار گرفتند . اما در سپتامبر گذشته، دانشمندان یک ابزار ارزشمند دیگر را نیز اختراع کردند که قابلیت شنیدن اصوات کیهان را از طریق امواج گرانشی زمین ایجاد می کرد .

ریزش در فضا-زمان

نیوتن گرانش را به عنوان یک نیرو معرفی کرد . فکر می کنم در مورد گرانش این راه می تواند بسیاری از پدیده هایی را که در اینجا روی زمین اتفاق می افتد را توضیح دهد . به عنوان مثال، نیروی جاذبه ای که روی یک سیب عمل می کند، آن را از یک درخت بر روی یک فرد که زیر درخت نشسته است می اندازد . با این حال، برای درک گرانش در مقیاس کیهانی، ما باید به اینشتین بازگردیم، که گرانش را به عنوان خم شدن فضای زمان خود توصیف کرد . بعضی از فیزیکدانان این فرآیند را با استفاده از یک توپ بولینگ و پتو توصیف می کنند. فضا – زمان را به عنوان یک پتو تصور کنید . یک توپ بولینگ در مرکز پتو قرار گرفته و پارچه را در اطراف آن خم می کند . جسم سنگین تر است، بیشتر در آن غرق می شود . همانطور که توپ را در امتداد پارچه حرکت می دهید، موج شکن ها را تولید می کند، شبیه یک قایق که از میان آب عبور می کند . “انحنا چیزی است که زمین را به دور خورشید می چرخاند – خورشید یک توپ بولینگ در یک پارچه است و آن خم شدن در پارچه ای است که زمین را می چرخاند”، گابریلا گونزالس، سخنگوی رصدخانه ی گرانشی-موج ناسازگار لیزر (LIGO) این جمله را توضیح میدهد . همه چیز با سیارات توده ای، ستاره ها و مردم – بر روی فضای زمان – می کشد و موج های گرانشی را از طریق فضا حرکت می کند. اینها تمام وقت ما را می گذراند، اما برای تشخیص خیلی ضعیف هستند. فیزیکدانان برای پیدا کردن این سیگنال های بی نظیر، LIGO، دو مانیتور در لوییزیانا و واشنگتن ساخته اند . در هر آشکارساز L شکل یک پرتو لیزر تقسیم شده و دو بازوی چهار کیلومتری ارسال می شود . پرتوهای بازتابی از آینه ها در هر طرف و سفر به عقب مجددا به هم متصل می شوند . یک موج گرانشی کمی عبور می کند که تغییر طول نسبی بازوها، تغییر مسیر پرتو لیزر، ایجاد تغییری که فیزیکدانان می توانند آن را تشخیص دهند ایجاد مینماید . برخلاف تلسکوپ هایی که به قسمت های بسیار خاصی از آسمان اشاره دارند، آشکارسازها مانند LIGO اسکن یک منطقه بسیار بزرگتر از جهان هستند و منابع را از همه جهات می شنوند . لورا Nuttall، محققی در دانشگاه سیراکیوز می گوید: “آشکارسازهای امواج گرانشی مانند میکروفون هستند.”

اولین تشخیص

در صبح روز 14 سپتامبر 2015، یک موج گرانشی از دو سیاهچاله که 1.3 میلیارد سال پیش برخورد کردند، از طریق دو آشکارساز LIGO عبور کرد و یک سیستم هشدار خودکار، دانشمندان LIGO را در سرتاسر جهان تکان داد. گونزالس می گوید: “ما بخش مهمی از روز را برای متقاعد کردن خودمان از این که تمرین نمی کردیم، به دست آوردیم.” از آنجایی که LIGO هنوز هم برای یک محقق در حال اجرا آماده می شود، در طول روز نیز آزمایش ها و تشخیص ها انجام می شود؛ آنها نیاز به انجام تعداد زیادی چک و تحلیل برای اطمینان از اینکه سیگنال واقعی است دارند . چند ماه بعد، زمانی که محققان دقیقا اطلاعات را برای اشتباهات یا سر و صدا (مانند رعد و برق یا زمین لرزه) بررسی کردند، همکاران LIGO به جهان اعلام کردند که آنها در نهایت به یک هدف بلند مدت رسیده اند: تقریبا 100 سال پس از آنکه اینشتین برای اولین بار خود این واقعه را پیش بینی کرده بود، دانشمندان امواج گرانشی را شناسایی کرده بودند. چند ماه پس از ورود اولین سیگنال، LIGO یک سیاهچاله دیگری را کشف کرد. Nuttall می گوید: “یافتن دومین نشانه نشان می دهد که جمعیتی از منابع وجود دارد که امواج گرانشی قابل تشخیص را تولید خواهد کرد.” “اکنون ما در واقع یک رصدخانه هستیم.”

میکروفن های کیهانی

بسیاری از آنها تشخیص امواج گرانشی را به عنوان سپیده دم از سن نجوم موج گرانشی نامیده اند. دانشمندان انتظار دارند که در سال های آینده صدها، شاید هزاران نفر از این سیاهچاله های دودویی را ببینند. آشکارسازهای موج گرانشی نیز به ستاره شناسان اجازه می دهند که در سایر پدیده های نجومی مانند ستاره های نوترونی، ابرنواخترها و حتی انفجارهای بزرگ، دقیق تر نگاه کنند. یک گام مهم بعدی تشخیص نور همگرا از قبیل نور از مواد اطراف یا انفجار اشعه گاما از منابع امواج گرانشی است . برای انجام این کار، ستاره شناسان باید تلسکوپ های خود را به حوزه آسمان که امواج گرانشی از آن برای یافتن نور قابل تشخیص استفاده می کنند، اشاره کنند. در حال حاضر، این شاهکار شبیه به یافتن یک سوزن در یک بیل مکانیکی است.از آنجا که فاصله میدان دید از آشکارسازهای موج گرانشی بسیار زیاد است، حتی بسیار بزرگتر از تلسکوپ، اتصال هر دوی آنها به یکدیگر بسیار دشوار است . ادو برگر، استاد دانشگاه ناسا در دانشگاه هاروارد می گوید: “اتصال امواج گرانشی با نور برای اولین بار، چنین کشفی مهم است که قطعا ارزش تلاش دارد.” LIGO همچنین یکی از چندین رصدخانه موج گرانشی است. دیگر رصدخانه های زمینی مانند ویرجولا در ایتالیا، KAGRA در ژاپن و آینده LIGO هند دارای حساسیت مشابهی نسبت به LIGO دارد . روشی دیگر نیز وجود دارد که دانشمندان از آن استفاده می کنند و برنامه ای برای استفاده در آینده برای شناسایی امواج گرانشی در فرکانس های کاملا متفاوت دارند. به عنوان مثال، Antenna فضایی Interferometer لیزر (eLISA) تکامل داده شده است یک آشکارساز موج گرانشی است که فیزیکدانان قصد دارند در فضا آن را بسازند . پس از تکمیل، eLISA از سه فضاپیما تشکیل خواهد شد که بیش از یک میلیون کیلومتر فاصله دارند، و آن را به موجهای بسیار گرانشی پایین تر حساس می کند، جایی که دانشمندان انتظار دارند که سیاهچاله های غول پیکر را شناسایی کنند. زمان بندی آرایه Pulsar یک روش کاملا متفاوت تشخیص است. پالسازها زمانبندیهای طبیعی هستند که به طور منظم پرتوهای تابش الکترومغناطیسی را منتشر می کنند. ستاره شناسان زمان ورود پالس ها را به دقت اندازه گیری می کنند تا زمانی که یک موج گرانشی عبور می کند، فاصله ی فضا و زمان تغییر می کند و فاصله ی بین ما و پالساز را تغییر می دهد و موجب می شود پالس ها کمی زودتر یا بعدا وارد شوند. این روش حساس به فرکانس های پایین تر از eLISA است. دانیل هولز، استاد فیزیک و نجوم در دانشگاه هاروارد، می گوید: این و بسیاری از مشاهدات دیگر، یک دیدگاه جدید از جهان را نشان می دهد، کمک به دانشمندان برای مطالعه پدیده هایی مانند ادغام سیاهچاله ها، برای آزمایش نظریه های گرانش و احتمالا حتی کشف چیزی کاملا غیر منتظره در دانشگاه چیکاگو می گویند : “به طور معمول در علم، شما فقط کمی مرزها را فشار می دهید، اما در این مورد، ما مرز کاملا جدید را باز می کنیم.”
حال شما خوانندگان عزیز را دعوت به مشاهده میکروفن های شرکت زیکو می کنم .
میکروفن باسیم زیکو میکروفن بیسیم زیکو

 

 

یک یادداشت ویژه :
محصولات و تجهیزات صوتی زیکو ، با توجه به نیاز مشتری و بازار کشور و با استفاده از فناوری روز دنیا و با بهره گیری از طراحی مدرن در تجهیزات صوتی وارد عرصه تجهیزات موسیقی و صوتی کشور شده است ، که بهترین و باکیفیت ترین محصولات را بنابر تقاضای مشتریان ارائه نماید .
شماره تماس شرکت : ۳۳۹۵۸۱۹۹ (۰۲۱) – ۳۳۹۳۹۵۰۶ (۰۲۱) – ۳۳۱۱۴۷۲۵ (۰۲۱) – فکس : ۳۶۶۱۷۵۰۲ (۰۲۱)
وبسایت شرکت زیکو
 
کانال تلگرام شرکت زیکو
 
کانال اینستاگرام شرکت زیکو

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *