صفر تا صد انتخاب تجهیزات صوتی برای ماه محرم

www.tasvirnama.ir


با توجه به نزدیک شدن ماه محرم و مراسمات عزاداری در کشورمان ایران و بسیاری از کشورهای منطقه و جهان ، و با توجه به استقبال بالای مردم از این ماه ، بازار بسیاری از محصولات ، از قبیل مواد اولیه غذایی ، پارچه ، پوشاک و … داغ میشود . اما به جرات میتوان گفت که یکی از مهمترین و حساس ترین آن ، بازار تجهیزات صوتی است .
حال در این مقاله قصد داریم به یک توضیح اجمالی و کلی درباره انتخاب صحیح سیستم صوتی برای مساجد ، حسینیه ها و هیات های خود بپردازیم و بگوییم برای داشتن یک سیستم صوتی مناسب چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت و نیازهای ما در این حوزه چیست .
یک سیستم صوتی خوب متشکل از مجموعه ای از ابزارهاست که در کنار هم عملیاتی نظیر دریافت ، انتقال ، میکس ، افکت گذاری ، کنترل ، ضبط ، تقویت ، انتقال و پخش صدا را انجام میدهد .
دریافت : اولین پله یک سیستم صوتی ، منبع ایجاد سیگنال الکتریکی روی صوت است. پس هنگامیکه یک مداح می خواند ، صدا توسط میکروفن دریافت شده و با ارتعاش سیم پیچ داخلی آن ، ولتاژی در خروجی میکروفن تولید می شود. پس همانطور که فهمیدیدم ، اولین بلوک یک سیستم صوتی ، میکروفن است. انتخاب یک میکروفن مناسب در کیفیت ، قدرت ، وضوح و فیدبک صدای خروجی تاثیر بسزایی دارد. لذا لازم است در انتخاب میکروفن دقت کافی را به عمل آوریم.
بعد از میکروفن ، نوبت به سیم میکروفن می رسد. یک سیم میکروفن خوب یعنی سیمی که بتواند مانع ورود نویز به سیگنال خروجی میکروفن شود. علاوه بر این باید انعطاف پذیری خوبی هم داشته باشد تا مداح و سخنران را اذیت نکند و داخل خودش پیچ نخورد .
برای کانکتورها هم از برند Neutrik استفاده کنید تا لازم نباشد سالی 3-4 بار کانکتور عوض کنید. یک سیم میکروفن 100 هزار تومانی ، قطعا بهتر است 5 سیم میکروفن 20 هزار تومانی هست که قرار است در طول سال عوض کنید. اگر در لحیم کاری مهارت کافی دارید ، می توانید خودتان دست به کار شوید. در غیر این صورت توصیه می کتم به فروشگاهی که خرید را انجام میدهید بگویید تا برایتان اتصالات را نیز انجام دهد. کانکتوری که به میکروفن ها وصل می شود XLR یا کنونی (مادگی) نام دارد. این کانکتور دارای 3 پین برای اتصال سیم است .
میکس ، افکت گذاری ، کنترل : وظیفه کلی یک میکسر ، میکس یا مخلوط کردن ورودیهای مختلف ( مثلا پخش کننده آهنگ ، میکروفن و…)  و اعمال فیلترها و افکتهای مختلف روی صدا هست. به طور مثال شما 5 لاین ورودی روی میکسر دارید. به 3 لاین میکروفن وصل کرده ، یک لاین به پخش کننده آهنگ و یک لاین دیگر را به رادیو وصل می کنید. بعد از روی میکسر می توانید میزان بلندی صدا ، زیر و بمی آن ، شفافیت ، حساسیت و پارارمترهای زیادی رو کنترل کنید. بعضی از میکسرها دارای اکولایزر هستند که علت اصلی آن تضعیف فرکانسهایی است که روی فیدبک تاثیر می گذراند. همچنین به طور نسبی برای تقویت بعضی فرکانسها (بالا و پایین) استفاده می شود.
ضبط : استفاده از IC Recorder ها ، لپ تاپ و کارت صدا و…روشهایی است که معمولا مورد استفاده قرار می گیرد.
تقویت صدا : این عمل به طور عمده توسط  Amplifier ها انجام می شود. ( آمپلی فایر) . صدای تولیدی توسط هر دستگاه صوتی به تنهایی قابل شنیدن نمی باشد. بنابراین صدا باید به آمپلی فایر فرستاده شود تا طی چند مرحله تقویت و تفکیک سازی شود. سپس به بلندگو ها در هر کانال ارسال شود. خروجی آمپلی فایر با بلندگو ها باید یکسان باشد.
انتقال صدا از پاور به بلندگو : صدایی که از پاور پخش می شود ، از چند دهم ولت تا چند ده ولت دامنه دارد. این سیگنال نویزپذیر نبوده و نیازی به کابل شیلد دار نیست. باید حتما از سیمهایی استفاده کنید که دارای قطر مناسب باشند. حداقل 2 در 0.5 بوده و رشته های داخل آن زیاد باشد. پشنهاد من این است که از سیمهای 2 در 1 الی 2 در 2.5 استفاده کنید. بخصوص سیمهای مخصوص بلندگو که از مس خالص تهیه شده باشند.
پخش صدا : این عمل که توسط بلندگوها(باندها) صورت می گیرد ، نتیجه کلی سیستم صوتی را به شما نشان می دهد. اگر در انتخاب این قسمت دقت نکنید ، خوبی باقی موارد نیز ممکن است زیر سوال برود. بلندگوها با توجه به کاربرد آنها باید انتخاب شود.
انتخاب شما می تواند بر اساس چندین مسئله باشد :
1- شنیدن صدای بلندگو
2- بررسی مشخصات
3- قیمت
بنابرین اول بودجه را مشخص کنید ، سپس به بازار بروید و از بین برندهای موجود ، ببینید کدام برند با بودجه شما همخوانی دارد. سپس مشخصات بلندگوهایی که در بازار است را با هم مقایسه کنید و در نهایت خرید کنید. البته ممکن است 1 روز تاخیر هم در این بازار به ضرر ما باشد ، چرا ؟ افزایش قیمت ، تمام شدن و…
بلندگوها در جایی قرار دهید که باعث ایجاد فیدبک یا Feedback و همان “سوت” خودمان نشود. یعنی نباید طوری باشد که میکروفن به راحتی صدای پخش شده از بلندگو را برداشت کند.
حتما 1 یا چند بلندگو رو به روی مداح قرار دهید (یا مثلا بالای سر با زاویه) تا از صدایی که پخش می شود ، تصّوری داشته باشد. چیدمان بهتر است طوری باشد که صدا از رو به رو برای شنوندگان پخش شود.

 

برای دیدن محصولات و ویژگیهای محصولات صوتی زیکو از قبیل میکروفن های باسیم و بیسیم ، باندها ، بلندگوها ، اکوهمراه ها و لوازم جانبی از قبیل کپسول میکروفن ، کابلها و …  میتوانید به گالری وبسایت شرکت زیکو مراجعه نمایید .
گالری وبسایت زیکو

یک یادداشت ویژه :

محصولات و تجهیزات صوتی زیکو ، با توجه به نیاز مشتری و بازار کشور و با استفاده از فناوری روز دنیا و با بهره گیری از طراحی مدرن در تجهیزات صوتی وارد عرصه تجهیزات موسیقی و صوتی کشور شده است ، که بهترین و باکیفیت ترین محصولات را بنابر تقاضای مشتریان ارائه نماید .
شماره تماس شرکت : ۳۳۹۵۸۱۹۹ (۰۲۱) – ۳۳۹۳۹۵۰۶ (۰۲۱) – ۳۳۱۱۴۷۲۵ (۰۲۱) – فکس : ۳۶۶۱۷۵۰۲ (۰۲۱)
وبسایت شرکت زیکو  کانال تلگرام شرکت زیکو  کانال اینستاگرام شرکت زیکو

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *