بلندگو یک مبدل الکترواکوستیک (electroacoustic) است؛ که سیگنال صوتی الکتریکی را به یک صدای متناظر تبدیل می کند . رایج ترین و بیشترین نوع بلندگو استفاده شده تا سال 2010 ، بلندگوهای داینامیک میباشند که توسط ادوارد کلاج و چستر رایس اختراع شده اند .
یک بلندگوی داینامیک بر اساس همان اصل به عنوان یک میکروفون پویا عمل می کند، اما در معکوس، از سیگنال الکتریکی صدا تولید می کند . هنگامی که سیگنال صوتی الکتریکی متناوب فعلی به سیم پیچ صدای آن اعمال می شود ، سیم پیچ سیم در یک شکاف دایره ای بین قطب یک آهنربای دائمی به حالت تعلیق درمی آید ، به علت قانون القاء فارادی کویل مجبور است به سرعت به عقب و جلو حرکت کند ، که باعث می شود دیافراگم (معمولا به طور مکانیکی شکل) متصل به کویل برای حرکت به عقب و جلو برای تولید امواج صوتی به هوا فشار می آورد .
علاوه بر این شایع ترین روش، چندین تکنولوژی جایگزین وجود دارد که می تواند برای تبدیل یک سیگنال الکتریکی به صدا استفاده شود . منبع صدا (به عنوان مثال ضبط صدا یا میکروفون) باید قبل از ارسال سیگنال به بلندگو، توسط یک تقویت کننده صوتی (آمپلی فایر) تقویت گردد . اسپیکرها (بلندگوها) معمولا در یک محفظه بلندگو یا کابین بلندگو قرار می گیرند که اغلب یک جعبه مستطیلی یا مربعی ساخته شده از چوب یا گاها پلاستیک می باشد . جنس مواد و طراحی بدنه بلندگوها نقش مهمی در کیفیت صدا دارند.
هنگامی که بازتولید صدا با وفاداری بالا مورد نیاز است، چندین مبدل بلندگو اغلب در همان محفظه نصب می شوند، که هر کدام یک قسمتی از فرکانس قابل شنیدن را تولید می کنند . در این مورد ، بلندگوهای تکی به عنوان یک درایور شناخته شده و در مجموع یک بلندگو را تشکیل میدهند . درایورهای با تولید فرکانس های صوتی بالا توییترها نامیده می شود و برای فرکانس های متوسط به آنها درایورهای متوسط میگویند، و برای فرکانس های پایین، به آنها ووفر میگویند .
بلندگوهای کوچکتر در دستگاه هایی مانند رادیو، تلویزیون، پخش کننده های صوتی قابل حمل، رایانه ها و دستگاه های الکترونیکی موسیقی یافت می شوند. سیستم های بلندگو بزرگتر نیز برای موسیقی، تقویت صدا در سینماها و کنسرت ها ، مورد استفاده در مساجد و حسینیه ها و در سیستم پیام های صوتی مورد استفاده قرار میگیرند .

 

یک یادداشت ویژه :

محصولات و تجهیزات صوتی زیکو ، با توجه به نیاز مشتری و بازار کشور و با استفاده از فناوری روز دنیا و با بهره گیری از طراحی مدرن در تجهیزات صوتی وارد عرصه تجهیزات موسیقی و صوتی کشور شده است ، که بهترین و باکیفیت ترین محصولات را بنابر تقاضای مشتریان ارائه نماید .
شماره تماس شرکت : ۳۳۹۵۸۱۹۹ (۰۲۱) – ۳۳۹۳۹۵۰۶ (۰۲۱) – ۳۳۱۱۴۷۲۵ (۰۲۱) – فکس : ۳۶۶۱۷۵۰۲ (۰۲۱)
وبسایت شرکت زیکو
 
کانال تلگرام شرکت زیکو
 
کانال اینستاگرام شرکت زیکو

مقالات آموزشی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *